flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам'ятка щодо заборон і обмежень для державних службовців згідно з Законом України «Про запобігання корупції»

 

Пам'ятка щодо заборон і обмежень для державних службовців згідно з Законом України «Про запобігання корупції»

 

 

Обмеження

 

Суть обмеження чи інших дій (заборони, зобов’язання тощо)

 

Довідково

 

Суб’єктний склад

 

Відповідальність

ст. 22 (обмеження щодо використання службових повноважень чи свого становища)

забороняєтьсявикористовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

 

 

ч. 1 ст. 3 Закону

Кримінальна відповідальність

ст. 23 (обмеження щодо одержання подарунків)

Ч. 1 забороняєтьсябезпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:

1) у зв’язку із здійсненням такими особами діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

2) якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуваннітакої особи.

Ч. 3 Подарунки, одержані особами, як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним підприємствам, установам чи організаціям, є відповідно державною або комунальною власністю і передаються органу, підприємству, установі чи організації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Ч. 4 Рішення, прийняте на користь особи, від якої вона чи її близькі особи отримали подарунок, вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів, і на ці рішення розповсюджуються положення статті 67цього Закону.

Ч. 2 можутьприйматиподарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вартість таких подарунків не перевищує одну мінімальну заробітну плату (з 1 січня 2015 по 30 листопада 2015 становить 1218 грн), встановлену на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки (з    1 січня 2015 по 30 листопада 2015 становить 1218 грн, тобто 1218+1218 =   2 436 грн).

Передбачене цією частиною обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:

1) даруються близькими особами;

2) одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

 

 

п.п. 1, 2, ч. 1 ст. 3 Закону

 

ст. 172-5 КУпАП

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

скасування відповідних актів, рішень, або їх визнання незаконними в судовому порядку

ст. 25 (обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності)

Ч. 1 забороняється:

1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбаченоКонституцією або законами України;

2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Ч. 2 Обмеження, передбачені частиною першою цієї статті, не поширюються надепутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), членів Вищої ради юстиції (крім тих, які працюють у Вищій раді юстиції на постійній основі), народних засідателів і присяжних.

 

п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону

ст. 172-4 КУпАП

ст. 172-4 КУпАП

ст. 26 (обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з використанням функцій держави, місцевого самоврядування)

Ч. 1 забороняється:

1) протягом року з дня припинення відповідної діяльності укладати трудові договори (контракти) або вчиняти правочиниу сфері підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами - підприємцями, якщо особи, зазначені в абзаці першому цієї частини, протягом року до дня припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців;

2) розголошувати або використовувати в інший спосіб у своїх інтересах інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з виконанням службових повноважень, крім випадків, встановлених законом;

3) протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (у тому числі в тих, що розглядаються в судах), в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.

 

 

п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону

 

припинення трудового договору (контракту), визнання правочинунедійсним, 

 

 

ст. 172-8 КУпАП

ст. 27 (обмеження спільної роботи близьких осіб)

Не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.

Зобов’язаніповідомити керівництво органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у цьому органі близьких їм осіб.

Не поширюються на:

1) народних засідателів і присяжних;

2) близьких осіб, які прямо підпорядковані один одному у зв’язку з набуттям одним з них статусу виборної особи;

3) осіб, які працюють у сільських населених пунктах (крім тих, що є районними центрами), а також гірських населених пунктах.

 

п.п «а»,     «в-з» п. 1    ч. 1 ст. 3 Закону

15 - денний термін для усунення таких обставин, якщо ні, то в місячний строк переведення або звільнення відповідно до КЗпПУ

ст. 28 (запобігання та врегулювання конфлікту інтересів)

Ч. 1 зобов’язані:

1)вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

 

 

п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону

 

відповідальність наступає за реальний конфлікт інтересів  

 

ст. 172-7 КУпАП

ст. 36 (запобігання конфлікту інтересів у зв’язку з наявністю в особи підприємств чи корпоративних прав)

Ч. 1 зобов’язані протягом 30 днів після призначення (обрання) на посаду передати в управління іншій особі належні їм підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом.

Забороняється передавати в управління належні їм підприємства та корпоративні права на користь членів своєї сім’ї та укладати договори із суб’єктами підприємницької діяльності, торговцями цінними паперами та компаніями з управління активами, в яких працюють члени сім’ї таких осіб.

 

 

п. 1, п.п. «а», п. 2 ч. 1 

ст. 3 Закону

 

Санкцій

не має

ст. 45 (подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування)

Ч. 1 зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Ч. 2 Особи, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Ч. 3 особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду подає в установленому цим Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

 

 

п. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 

ст. 3 Закону

 

ст. 172-6 КУпАП,

 

 

ст. 366-1 КК України

Стаття 52 (додаткові заходи здійснення фінансового контролю)

Ч. 1 У разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ївалютного рахункав установі банку-нерезидента відповідний суб’єкт декларування зобов’язаний у десятиденний строкписьмово повідомити про це Національне агентство у встановленому ним порядку, із зазначенням номера рахунка і місцезнаходження банку-нерезидента.

Ч. 2 У разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

 

 

п. 1, п.п. «а»       п. 2 ч. 1 

ст. 3 Закону

 

ч. 2 

ст. 172-6 КУпАП,

 

 

ст. 366-1 КК України